Stäng

Exjobb: Utveckling av verktyg för processorkonstruktion.

I dagens läge är utvecklandet av en ny processor en dyr och omständlig process. På avdelning för datorteknik forskar vi på arkitekturer för nya processorer och verktyg för att underlätta konstruktionen av framtidens processorer.

Vi söker exjobbare som kan hjälpa till med forskningen och utvecklandet av det processorkonstruktionsverktyg vi för tillfället utvecklar. Det finns många delar att utveckla och forska på och därför kommer du ha stor frihet att själv välja vad du tycker verkar vara intressant.

Vi tror att du är duktig på C++ eller hårdvara. Är du duktig på hårdvara bör du i alla fall ha viss kunskap om C++. Vi tror även att du kan ta egna initiativ och kan arbeta självständigt. Du anser att forskningsuppdrag utan givna kravspecifikationer eller klara mål är något som sporrar dig och ger dig en chans att använda din kreativitet för att till viss del forma dina egna mål.



Kontakt: Per Karlström
Hemsida: http://www.da.isy.liu.se/~perk
Telefon: 013-282903
E-post: perk@isy.liu.se
Mer info:
http://www.da.isy.liu.se/undergrad/exjobb/open/nogap-200701/en/



Tillbaka till Platsannonser